• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/
  • https://plus.google.com/https://www.google.com.tr/posts
  • https://twitter.com/
Üyelik Girişi

Üye olmak istiyorum

DUYURU PANOSU

Siteme Hoşgeldiniz.

Sitemdeki TV de, "Video Muzikleri dinleyip izleyebilirsiniz.

Sitemde, Fotoğraf slaytlarını, Filmleri, Belgeselleri izleyip, hazirladigim "HTML" kodlarını varsa, sitenizde kullanabilirsiniz.

Sitemde güzel zaman geçirmenizi dilerim.

Metin TUNÇ


Live Visitors Widget

        Salça sitem

Görüntüye tıkla 10 günlük ve detaylı gör

Kızılderililer


   

"Onlara kılıçlarımızı gösterdik. Keskin demir silahları ilk kez gördükleri belli. Kesmenin ne demek olduğunu bilmediklerinden, bazıları kılıçların keskin tarafını  tutunca ellerini kestiler... Bu insanlar ne herhangi bir mezhebe bağlılar, ne de puta tapıyorlar. Kötülüğü tanımıyorlar, birbirlerini öldürmüyorlar. Hiç silahları yok... Son derece sade, dürüst, eli açık insanlar. Herhangi birinden sahip olduğu herhangi bir şey istenince hemen veriyorlar. Kötülüğün ne olduğunu hiç bilmiyorlar, çalmıyorlar, öldürmüyorlar. Dünyada onlar kadar tatlı dilli insanlar  hiç yoktur. Her zaman da gülüyorlar..." (Kristoph Kolomb'un günlüğünden)

   

"Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir...

"
    Tarihleri
    Yaşamları
    Seattle'in mektubu
    Onların ağzından
    Efsaneleri
    Müzikleri

Herşey 1492'de Cenovalı kaşif ve denizci Kristof Kolomb'un Hindistan'a gitmek için yola çıkıp da, daha önce bilinmeyen bir yeni kıtaya, Amerika'ya yanlışlıkla gitmesiyle başladı. Evet, Kolomb, Amerika'ya yanlışlıkla gitmişti. Burada karaya ilk çıktığında, yeni bir kıtanın toprağına ayak bastığının farkında değildi. Kendisinin o anda Hindistan'da olduğunu sanmıştı. Bu yüzden burada karşılaştığı ve sonradan, tenlerinin rengi dolayısıyla "kızılderililer" olarak adlandırılan yerlileri karşısında gördüğünde onları da hintli olarak düşünmüş, ilk karşılaştığında bu kimselere bu yüzden "hintliler" diye hitap etmişti. İşte bugün Amerika'da halen "yerli" sözcüğü karşılığında "indian" sözcüğünün kullanılması ve Amerikan sözlüğünde bu şekilde yer alması da bu nedenden dolayıdır. 

Ancak Kristof Kolomb'un sonraki gezilerinde yanında bulunan İtalyan tüccar ve haritacı Americo Vespuci'nin burasının yeni bir kıta olduğunu fark etmesinden sonra, bu yeni kıtaya onun ismi verilmiş ve bundan sonra buraya "America" denmeye başlanmıştır.

Başlangıçta ilginçliği nedeniyle tekrarlanan bu uzun yolculuklar, burasının keşfedilen yeni bir kıta olduğunun anlaşılmasından sonra ise daha başka bir anlam kazanmış, her defasında akın akın buraya yeni kimselerin gelmesine ve her yeni yolculuğun da bir başka ad altında yapılmasına yol açmıştır. Soraları ise bu yeni kıtaya yapılan ve asıl amacı buranın fethedilmesi ve ele geçirilmesi olan yeni yolculuklar, buranın yerli halkının kendilerine karşı çıkışını engelleyebilmek için "Tanrı adına" diye adlandırılmaya başlanmıştır.

Ama ne acı ki, önce yanlışlıkla gidilen ve sonra da "Tanrı adına" diye çıkılan bu yol, bu kıtanın yerli halkının, kızılderililerin, bir ulusun yok edilmesine kadar gidiyordu. Evet Kızılderililer! Kolomb'un günlüğünde söylediklerinin tersine, hani şu kovboy filmlerinde insan öldüren, kafa derisi yüzen çocukluğumuzun "vahşi" Kızılderililer'i. 

Ne var ki, bütün bu ziyaretlerin sonucu, onları "dünyanın en kadersiz ulusu" haline getirdi!

 

   

 

Bu sitedeki Kızılderililer bölümünde bazı sayfalarda bulunan kimi bilgiler Ece Soydam'ın Kızılderililer ile ilgili hazırladığı ve TRT'nin internet sitesinde de yayınlanan bazı bilgilerden ve Ece Soydam'a ait geocities.com/kizilderililer sitesi ve kullanılan bazı fotoğraflar ise Edward S. Curtis’in  www.edwardscurtis.com sitesinden alınmıştır...

 
                  Devamını oku: Dünyanın en kadersiz ulusu: Kızılderililer
Dindar Emperyalizm Tarihleri